Nominations & Elections
AAA Photo Contest
Anthropology Clubs
Committees & Task Forces
Advocacy
Donate
Sections
Interest Groups
World Anthropology Day
All Committee Rosters

Section Assembly

Visit SOAR!

The members of the AAA Section Assembly are Section Presidents or appointments by the individual Sections. The Section Assembly explores issues of importance to the discipline, the Association and the Sections, and passes resolutions or motions that are considered by the AAA Executive Board.

Section Assembly Leadership

Convenor
Elisa Sobo (2019-2022)

Executive Committee

Large Sections Representative
Petra Kuppinger (2018–2021)
Medium Sections Representative
Susan Falls (2019-2022)
Small Sections Representative
Murray Leaf (2019-2022)

Section Assembly Members
Convenor
Elisa Sobo (2019-2022)

Convenor-Elect
Petra Kuppinger (2021-2022)

Anthropology of Consciousness
John Baker (2022-2022)

American Ethnological Society
Carolyn Rouse (2021-2023)

Section Assembly Executive Committee/Executive Board Small Section Seat
Murray Leaf (2019-2022)

Anthropology and Environment Section
Rebecca Zarger (2021-2023)

Section Assembly Executive Committee/Executive Board Medium Section Seat
Susan Falls (2019-2022)

Archaeology Division
Charles Cobb (2021-2023)

Section Assembly Executive Committee/Executive Board Large Section Seat
Erik Harms (2021-2024)

Association for Africanist Anthropology
Yolanda Covington-Ward (2018-2022)

Association for Feminist Anthropology
Srimati Basu (2021-2023)

Association of Indigenous Anthropologists
Terry Ketchum (2021-2023)

Association for Political and Legal Anthropology
Ilana Gershon (2021-2023)

Association of Black Anthropologists
Bertin Louis (2021-2023)

Association of Latina and Latino Anthropologists
Jonathan Rosa (2020-2022)

Association for Queer Anthropology
Timothy Hall (2021-2022)

Association of Senior Anthropologists
James Tim Wallace (2020-2022)

Association for the Anthropology of Policy
Christina Garsten (2020-2023)

Association for the Anthropology of Policy
William Beeman (2020-2023)

Biological Anthropoplogy Section
Holly Dunsworth (2020-2022)

Council for Museum Anthropology
Cara Krmpotich (2020-2022)

Council on Anthropology and Education
Mariela Nunez-Janes (2021-2023)

Culture and Agriculture
Brandi Janssen (2020-2022)

Evolutionary Anthropology Society
Karen Kramer (2021-2023)

General Anthropology Division
Jennifer Cool (2020-2022)

Middle East Section
Fida Adely (2020-2023)

National Association for the Practice of Anthropology
Cathleen Crain (2020-2022)

National Association of Student Anthropologists
Bridget Kelly-Vincz (2021-2022)

Society for Anthropological Sciences
Stephen Chrisomalis (2021-2023)

Society for the Anthropology in Community Colleges
John Norvell (2020-2022)

Society for Cultural Anthropology
Eleana Kim (2021-2023)

Society for East Asian Anthropology
Ellen Oxfeld (2021-2023)

Society for Humanistic Anthropology
Lauren Griffith (2020-2022)

Society for Latin American and Caribbean Anthropology
Clare Sammells (2020-2023)

Society for Linguistic Anthropology
Bernard Perley (2021-2023)

Society for Medical Anthropology
Carolyn Smith-Morris (2021-2023)

Society for Psychological Anthropology
Laurence Kirmayer (2021-2023)

Society for the Anthropology of Europe
Gerald Creed (2020-2022)

Society for the the Anthropology of Food and Nutrition
Jennifer Thompson (2021-2023)

Society for Economic Anthropology
Nora Haenn (2021-2022)

Society for the Anthropology of North America
Juli Grigsby (2021-2023)

Society for the Anthropology of Religion
Daromir Rudnyckyj (2021-2023)

Society for The Anthropology of Work
Sarah Besky (2019-2022)

Critical Urban Anthropology Association
Suzanne Scheld (2020-2022)

Society for Visual Anthropology
Ashley Stinnett (2021-2023)

Staff Liaison
Kimberley Baker

Ex-Officio (staff)
Edward Liebow

Ex-Officio (staff)
Ashley Bruckner

Ex-Officio (staff)
Shawn Ifill

Ex-Officio (staff)
Janice Ford

.